תיקון הסמארטפון - חלפים מקוריים או חלפים מיד שנייה?


נניח שיש לכם אייפד בן שנתיים
, ששווה היום בערך 1000 ש"ח. ונניח שהלך לו המיקרופון / התקלקל מסך המגע / כפתור ההתחל לא עובד כבר. המכשיר משמש אתכם, או את הילדים, והוא בדרך כלל "עושה את העבודה", ובחרתם לעשות את הדבר האחראי ולקחת את המכשיר למעבדה.

"זה יעלה 1,000 ש"ח" אמר הטכנאי, ואתם נאלמתם. 1,000 שח? כל המכשיר שווה פחות מזה!

מה לעשות?

 

עלות החלפים בתיקון סמארטפון

בין אם יש בידיכם סמארטפון מבית אפל (אייפון, אייפד) או מכשיר אנדרואיד לסוגיו (LG, סמסונג, נקסוס, וכדומה) – עלות החלפים עצמם היא גבוהה, והיא זהה עבור תיקון מכשירים חדשים או משומשים. נכון, שווי המכשירים האלה יורד פלאים בתוך חודשים ספורים, ומכשיר שרכשתם ב - 3,000 ש"ח לפני שנה שווה היום שליש מזה, ועם זאת - החלפים למכשירים ישנים וחדשים (מאותו הדגם) הם אותם חלפים ועלותם גבוהה.

 

האם לקחת את עלות החלפים בחשבון כאשר רוכשים מכשיר?

מבין יצרני הסמארטפונים והטאבלטים, אפל נחשבת יקרה בעלות החלפים למכשיריה, וסמסונג נחשבת זולה. מכשירים שנרכשים מחברות עלומות (למשל מכשירים סיניים) בדרך כלל קשה לתקן, בוודאי למצוא חלפים (אלא בהזמנה מהחברה היצרנית, בדרך כלל דרך אתר האינטרנט שלהם, ובהמתנה של כחודש ויותר להגעת החלק שהוזמן, תוך כדי החזקת אצבעות שיישלח חלק מתאים ותקין). כמות התיקונים הממוצעת בחייהם הקצרים (בארץ, בממוצע שנתיים) של הסמארטפונים אינו מצריך הגיונית התחשבות בעלות החלפים בעת רכישת המכשיר, מכיוון שהסיכוי להידרש ליותר מתיקון מזורי אחד בחיי הסמארטפון הוא קיים, אך נמוך.

 

חלפים מקוריים או חלפים מיד שנייה?

כאשר אתם נעזרים בשירותי תיקון של מעבדה איכותית, אין שום סיבה להתעקש על חלפים מקוריים וחדשים במכשירים ישנים שנמצאים בשימוש לא תכוף או בשימוש הילדים. הסיבה היחידה לבחור בחלפים מקוריים היא הזמן שיידרש לאיתור חלפים מפירוק. אם הזמן אינו משמעותי עבורכם, תוכלו לבחור חלפים מפירוק בשקט, תוך שאתם סומכים על איש המקצוע שיתקין במכשירכם חלק איכותי, תקין, ומתאים בדיוק.

אם המכשיר חדש, יקר במיוחד או שאתם לא מאלה שמחליפים מכשיר כל שנתיים שלוש, ייתכן שכדאי לכם "להשקיע" ולרכוש חלפים חדשים, על מנת להאריך את חיי המכשיר ולהגביר את איכות התיקון לאורך זמן.